Kilitbahir Köyü

Anıtlar

DUR  YOLCU  ANITI

 

1960 yılında  topçu birliğinde vatani vazifesini yapan Seyran Çebi tarafından yapılmıştır. Askeri sınırlar içerisindedir.

 Elinde silah tutan asker figürü de asker sigarasının üzerindeki figürden esinlenilerek yapılmıştır.

 

BİR YOLCUYA


Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda
Gördüğün bir tümsek, Anadolu’nda,
İstiklâl uğrunda, namus yolunda
Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed’in düşmanı boğduğu sele
Mübarek kanını kattığı yerdir.

Düşün ki, haşr olan kan, kemik, etin
Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin
Bir harbin sonunda bütün milletin
Hürriyet zevkini tattığı yerdir.

Necmettin Halil ONAN

SEYİT  ONBAŞI 

1993 yılında Mecidiye tabyasının alt tarafında boğaza nazır ilk heykeli dikilmiş, Seyit Onbaşı 100 sene sonra sırtladığı 215 kg lik top mermisiyle hala boğazı bekler gibidir.

Seyit Onbaşı Çanakkale gazisidir, kurtuluş savaşına da katılmıştır. 1939 yılında Balıkesir ili Havran ilçesi Çamlık köyünde vefat etmiştir.

KOMUTANI SEYİT ONBAŞI’YI ANLATIYOR

 

18 Mart 1915 günü  :  Batarya şiddetli bir ateş halindeydi. Mermi taşıyan arabalar yetersiz kalıyordu. Tam bu sırada, Havanlı kahraman er SEYİT, savaşın heyecanıyla öyle bir manevi güce ulaşmıştı ki, normal zamanlarda kıpırdatması dahi mümkün olmayan 215 kg ağırlığındaki mermileri kaldırıp sırtında taşıyarak toplara kadar çıkarmayı başarmıştı.

Ertesi günü bataryada yaşananlarda ilginçti. Askere ve millete moral kazandırmak amacıyla fotoğraf çekmek için gelen ekip, garip bir durumla karşılaşmıştı. Koca Seyid kamera karşısında aynı başarıyı gösterememişti. Çünkü, bir gün önce ona insan üstü gücü veren şey, savaş sırasında ulaştığı yüksek moral ve motivasyondu. O anda ise heyacanı yatışmış, normal bir insan olmuştu.

Tahtadan bir maket yaparak Seyid’in sırtına yerleştirdiler ve fotoğrafını çekerek o güzel sahneyi kalıcı hale getirdiler. Bütün millete gösterdiler. Bu resim harp mecmualarında vardır.

Yüzbaşı  Mehmet  Hilmi

 

YÜZBAŞI  TAHİR  BEY  ANITI

 

15 Mayıs 1915 te yanında dört erle birlikte Çanakkale Boğaz’ında göreve giderken, bindiği teknenin mayına çarpması sonucu şehit olan Yüzbaşı Tahir Bey anısına dikilmiştir.

Anıtın kitabesi : ‘1331(1915) yılında bindiği kayığın mayına çarpıp vazife uğruna şehit olan İstihkam Yüzbaşı Tahir’in aziz ruhu şad
olsun. El Fatiha’

Comments are closed.