Kilitbahir Köyü

Camiler

Camiler

CAHİDİ  SULTAN  CAMİİ

Yapılış tarihi belli değildir. Muhtemelen 1600 lü yılların ilk yarısında inşa edilmiştir.

Cami ahşap ve dörtgen bir yapıdır. Duvarlarının kalınlığı 1 m yi geçiyor. Kiremit örtülü, kapısı mermer kemerlidir, içerisindeki levhalar oyma işçiliktir.

Beklide emsalsiz görünen güzelliği, denize nazır hakim ve insan ruhunu ferahlatıcı bir tepe üzerinde bulunmasıdır. ibadete açıktır. Hemen yanında Cahidi Efendi’nin türbesi de vardır.

FATİH  CAMİİ

Kilitbahir Kalesi’nin inşasından sonra Fatih döneminde Gelibolu Beylerbeyi olan Yakup Paşa’nın gayretleriyle 1460-1470 li yıllarda yapılmıştır. Köyün ilk camisidir. Halen ibadete açıktır.

KIRKLAR  CAMİİ
Bu gün cami mevcut değildir.1950 li yıllarda yıkılmıştır. Eski Kilitbahir fotoğraflarında köyün ortasında net bir şekilde görülür. Yapılış tarihi belli değildir. Sadece 1825 yılındaki onarım kitabesi mevcuttur. Ayrıca köyde bugün mevcut olmayan, yapılış-yıkılış tarihleri belli olmayan ama isimleri bilinen iki cami daha vardır. Bunlar : Rüstem Paşa Camii, Ebul Fetih Camii

TABİP  HASAN  PAŞA  CAMİİ

Yapılış tarihi kesin belli değildir. Tabip Hasan Paşa veya Tabip Hasan Ağa 3. Selim döneminde Kilitbahir’e yerleşmiştir. Saray damadıdır. Muhtemelen camide 1700 lü yılların sonuyla 1800 lü yılların başında yapılmıştır.

Camii, köyde yapılan camilerin sonuncusudur. Mimarisinin mütevazi görünüşü, mihrabı ve kubbesindeki ihlas suresinin yazılışı kayda değer bölümlerindendir.

İbadete açıktır.1902 yılındaki onarım kitabesi mevcuttur.

Comments are closed.