Kilitbahir Köyü

Osmanlı Dönemi

Osmanlı Dönemi

Osmanlıların Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi 1354 tür. Gelibolu’ya geçilmiştir.Yarımada’nın tamamının fethi ise 1356 dır.Bu bölge Ece Bey’in tımarına verilmiştir.

Kilitbahir’de ilk Türklerin yerleştiği yer ELPEDEN köyüdür.Tarım ve hayvancılıkla uğraşırlardı.Havuzlar’da ise meyve ve sebze bahçeleri vardı.

1462-63 yıllarında Kilitbahir Kalesi inşa edilince kale çevresinde yavaş yavaş yerleşim başlamıştır. İlk etapta askeri binalar, kışlalar, asker ve aileleri için binalar ve evler yapılmıştır.Elpeden Köyü ise ilerleyen yıllar içersinde kaleler çevresindeki bu yeni yerleşim yerine taşınmıştır.

Kilitbahir; 1884 yılına kadar Gelibolu Kaptan Paşa eyaletine bağlı bir kaza merkezidir. 1659 da Sultan 4. Mehmet’le beraber Kilitbahir’e gelen Evliya Çelebi ; burada 750 kadar çift katlı, kiremit örtülü hane olduğunu yazar. 1892 de kaza merkezi Maydos’(Eceabat) a geçmiştir.

30 Ekim 1918 de imzalanan Mondros Ateşkes antlaşmasıyla Çanakkale Boğazı’nın Rumeli tarafı Fransız işgaline maruz kalmıştır.Yunan karakolları kurulmuştur. İşgal döneminde kaza merkezi yine Kilitbahir’dir. (Kaymakam Nazım Bey zamanında.)

Comments are closed.