Kilitbahir Köyü

Şehitlikler

Şehitlikler

ŞEHİTLİKLER

BALKAN SAVAŞLARI ŞEHİTLİĞİ
1962 yılında Balkan ve Çanakkale Savaşlarında şehit olan askerlerin anısını yaşatmak için Ali AKSOY’un gayretleriyle yapılmıştır.

Kilitbahir Eceabat arasında Çamburnu mevkiindedir.

FEYZULLAH EFENDİ MEZARI

1807 yılında İngiliz donanması Çanakkale Boğazı’ndan geçip İstanbul önlerine kadar gitmiştir. Bu geçişten sorumlu tutulan, 3. Selim’in emriyle idam edilen Ahmet Feyzullah Efendi burada yatmaktadır.

Feyzullah Efendi şimdiki Kilitbahir okulunun olduğu yerdeki mezarlığa gömülmüştür. 1968 yılında Ali bey’in gayretleriyle mezartaşı ve mezarı yeni Mecidiye Şehitliğinin yanına nakledilmiştir.

1980 yılında Çanakkale Boğaz Komutanı Amiral Haluk Behiç Zencer tarafından Ekrem Boz’unda gayretleriyle bu günkü haliyle düzenlenmiştir.

HAVUZLAR  ŞEHİTLİĞİ

1961-62 yıllarında yapılmıştır. Anıtın bir yüzünde 2. tümenden yüzbaşı Kemal Bey ve diğer Çanakkale kahramanları isimleriyle beraber anılmaktadır. Gerçek bir şehitliktir.

Şehitliğin olduğu yerde isimsiz 10 a yakın şehit mezarı vardı.1959 yılında buradaki mezarlar toplanmış, bugünkü şehitliğin olduğu yere toplu olarak gömülmüştür. Yine aynı yıl 2.tümen den Yüzbaşı Kemal Bey’inde Çanakkale hastanesi yakınlarındaki mezarı tespit edilmiş ve Havuzlar Şehitliği ne askeri törenle nakledilmiştir.

1961-62 yıllarında da Şehitler İmar Cemiyeti tarafından bugünkü anıt ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

İSİMSİZ  TOPÇU  YÜZBAŞI  ŞEHİTLİĞİ

Değirmenburnu ile Ağaderesi arasında yamaçtadır. Şehitliğin tam ortasında bir mezar yeri mevcuttur, ama şehit yüzbaşı ile ilgili bir bilgi yoktur.

Ağaderesinde ağır yaralı hastanesi vardı, muhtemelen burada şehit olmuş olabilir.

MECİDİYE  ŞEHİTLİĞİ

18 Mart 1915 boğaz harbinde Mecidiye tabyasında şehit olan 16 türk topçusu burada yatmaktadır.

(Orijinal şehitlik 1919 yılında Mecidiye Tabyasının son bonetinin yanına yapılmıştır.1968 yılında Ali Bey’in (Emekli albay Aksoy) gayretleriyle buradaki 16 şehidin kemikleri topraklarıyla beraber yeni şehitliğe toplu olarak askeri törenle gömülmüştür.)

SOĞANLIDERE  ŞEHİTLİĞİ

2005 yılında yapılmıştır. Hemen yanında orijinal şehitlik vardır. Şehitlikte isimleri tespit edilebilen 600 askerin künyeleri yazılıdır.

Soğanlıdere vadisi Seddülbahir cephesinin ana lojistik üslerinden biridir. Seyyar mutfaklar burada kurulmuştur. Melek Hanım Çiftliği revire çevrilmiş, vadiye tümenlerin seyyar hastaneleri kurulmuştur. Yani bu şehitlikte yatanlar Seddülbahir cephesinde yaralanmış, buradaki hastaneye düşmüş, kurtulamamış ve buradaki şehitliğe gömülmüşlerdir.

Comments are closed.